作者onlyping (ping)
看板CFAiafeFSA
標題[問題] 台大98財管考古題
時間Tue Feb 17 17:58:24 2009
不好意思 找不到財管相關的版
到這裡來問 希望有人可以指教指教!!
問題:
ypu have been asked to evaluate a project with infinite life.
sales and costs are projected to be $1000 and $500 repectively.
there is no depreciation and the tax rate is 30%.
the real required rate of return is 10%
the inflation rate is 4% and is expected to be 4% forever.
sales and costs will increse at the rate of inflation.
if the project costs $3000. what's the NPV?
我的想法:
(1000-500)*0.7 500*0.7*1.04 500*0.7*1.04^2
-3000 + ──────── +─────── +──────── +......
1.1 1.1^2 1.1^3
318.1818
= -3000 + ────────
1- (1.04/1.1)
=5833.333 - 3000 = 2833.33
但是考古題的解答是:﹝完整照打下來的﹞
EBIT=1000-500=500
OCF=EBIT*(1-t) + Dep*T
=500*0.7 + 0*0.3
=350
K = K* +10% = 14%
real required rate of return = K* =10%
a project with infinite life:
NPV= OCF/K - I = 350 / 14% -3000 = -500
我不懂的是 為什麼每年的SALES還有COST 會隨4%增加
但是考古題卻直接以350為永續年金折現呢???
希望版上各位能給些建議 謝謝!!!
--
※ 發信站: 批踢踢實業坊(ptt.cc)
◆ From: 118.170.127.189
1F:→ onlyping:96年 不好意思打錯了 02/17 17:59
2F:推 Engedi:實質現金流要用實質利率折現 你的算法分母要改成1.1*1.04 02/17 21:05
3F:推 oislee:加油 02/17 21:23
4F:推 fn21nfy:考古提答案不要太相信不如相信自己是對的考試會比較有信心 02/18 22:39
5F:推 willieliao:民國96年還是西元1996年?我好像沒有考過/解過這題 02/20 05:20
6F:→ onlyping:謝謝樓上各位!! 02/23 11:14